fbpx

Opća stomatologija

Opća stomatologija najzastupljenija je grana dentalne medicine i bavi se prevencijom i liječenjem karijesa.

Karijes je najčešća dentalna bolest te općenito najčešća bolest čovječanstva. Procjenjuje se da čak 97% ima ili je imalo problema s karijesom.

Suvremena opća stomatologija bazira se na minimalno invazivnom pristupu, individualnom za svakog pacijenta, kojim se maksimalno nastoje očuvati postojeće zubne strukture i ukloniti samo onaj dio tkiva koji je oštećen.

dogovorite besplatne
konzultacije

image

Što je karijes?

Karijes je najčešća dentalna bolest koja nastaje nakupljanjem plaka i bakterija na površini zuba. Nemoguće je spriječiti nakupljanje bakterija i plaka, no pravilnom oralnom higijenom te redovitim stomatološkim pregledima karijes se može spriječiti i liječiti na vrijeme.

Bakterije se hrane ostacima hrane u usnoj šupljini te stvaraju kiselinu koja razara zubno tkivo. Karijes je kronična bolest koja, ako se ne liječi, konstantno napreduje i u potpunosti uništava zub i zubno tkivo.

Osim što uništava zube i onemogućuje njihovu funkciju, karijes i estetski izrazito negativno utječe na zube, uništava osmijeh i smanjuje samopouzdanje ljudi.

Pošaljite upit

Liječenje karijesa

Jednom kad je karijes nastao, potrebno ga je ukloniti i spriječiti daljnji razvoj bolesti u usnoj šupljini.

Karijes se sa zuba fizički odstranjuje dubinskim čišćenjem zuba, nakon čega se u zube postavljaju ispuni ili plombe koji zubima vraćaju izgubljenu funkciju te štite unutarnje strukture zuba od vanjskih utjecaja.

Odstranjivanje karijesa je zahvat koji se izvodi pod lokalnom anestezijom te je bezbolan za pacijenta.

Razlikujemo nekoliko vrsta zubnih ispuna.

Kompozitni ispuni

Kompozitni ispuni ili bijele plombe najčešći su tip zubnih ispuna. Kemijski se vežu za zub, stoga je brušenje zuba za kompozitne ispune minimalno.

Prije kompozita, koji se nanosi u slojevima, u zub se postavlja adheziv (ljepilo). Nakon nanošenja kompozita, djelovanjem lampe za polimerizaciju kompozit postaje krutina i učvršćuje se u zubu.

Kompozitni ispuni ne sadrže nikakve metale te vraćaju oštećenim zubima izgubljenu estetiku i funkciju. Biokompatibilni su i potpuno sigurni za vaše zube i organizam.

Amalgamski ispuni

Suvremena stomatologija sve manje podržava korištenje amalgamskih ispuna, poznatih i kao crne plombe. Amalgamski ispuni sadrže metale, zahtijevaju značajnije brušenje zuba, odnosno pripremu za postavljanje ispuna, mehanički se vežu za zub te ne zadovoljavaju estetske standarde.

image
image

Endodoncija

Endodoncija je dio stomatologije koji se bavi liječenjem zubne pulpe – mekog zubnog tkiva punog živčanih vlakana i krvnih žila. Tako dolazi do pulpitisa, odnosno upale zubnog živca.

Ovaj tip liječenja potreban je ako karijes dospije sve do zubne pulpe. U tom slučaju nastaje jaka, pulsirajuća bol. Čak i u ovoj situaciji zub nije izgubljen i često je moguće očuvati ga estetski i funkcionalno uklanjanjem zubnog živca i inficiranog tkiva pulpe, čišćenjem korijenskog kanala zuba te ispunjavanjem zuba posebnim ispunama koje sprječavaju daljnje prodiranje karijesa.

Pritom se uklanja inficirano tkivo pulpe i potpuno čiste korijenski kanali.

Potreba za endodontskim liječenjem utvrđuje se rendgenskim snimanjem zuba. Endodontska stomatologija učinkovito liječi ove probleme, no bolje je ipak spriječiti da do njih uopće dođe.

Pitaj doktora

Čišćenje zubnog kamenca

Čišćenje zubnog kamenca je, kao i endodoncija, uobičajen postupak iz područja opće stomatologije.

Zubni kamenac nastaje nakupljanjem plaka i bakterija na zubima. Radi se o tvrdokornim naslagama koje se ne mogu ukloniti četkicom za zube i koncem, nego isključivo od strane stomatologa u stomatološkoj ordinaciji.

Netretirani zubni kamenac može prodrijeti dublje ispod razine zubnog mesa i uzrokovati upalne procese te puno teže dentalne bolesti. Ako primijetite pojavu kamenca na zubima, obavezno posjetite stomatologa.

Ipak, da biste bili sigurni, najbolje je redovito obavljati stomatološke preglede kako ne bi uopće došlo do pojave težih stanja. Prilikom pregleda vaš stomatolog će obaviti čišćenje vaših zubi od kamenca te pjeskarenje, kako bi vaši zubi bili oslobođeni od ovih bakterijskih naslaga te glatki i sjajni.

image
image

Koliko često je potrebno posjećivati stomatologa?

Idealno bi bilo obavljati stomatološke kontrole barem dva puta godišnje, odnosno svakih šest mjeseci, ako nemate nikakve poteškoće i simptome bolesti zubi.

Ako postoje neki simptomi, tada je potrebno odmah reagirati.

Naime, nije dovoljno samo obavljati oralnu higijenu, čak i ako to radite redovito i pravilno. Karijes često nastaje u dijelovima usne šupljine koji su teže dostupni te ga ne možete sami uočiti, nego to može tek stomatolog.

Često pacijenti žive u zabludi da je sve u redu s njihovim zubima, a onda dođe do komplikacija. Stoga redovito posjećujte svog stomatologa.

Opća stomatologija u gradu Čazmi

Opća stomatologija, kao najzastupljenija grana stomatologije, česta je i u našoj ordinaciji. Naše sugrađane, a i pacijente iz drugih mjesta, godinama liječimo od karijesa i vraćamo im osmijehe na lica.

Ako je i vama potrebno liječenje zuba od karijesa, kontaktirajte nas s povjerenjem i naručite se na besplatan pregled. Čak i ako nemate problema sa zubima, nemojte se pouzdati samo u održavanje oralne higijene te zanemariti redovite preglede u stomatološkoj ordinaciji. Tu smo za vas.

Kontakt

image

OSTALE USLUGE