Zubi ponekad mogu zaista jako boljeti. Zubobolja je zbilja neugodna i bolna pojava koja ne samo da nam može poremetiti cijeli dan, nego nas može lišiti sna cijelu noć.
Malo što nam može stvoriti nelagodu i bolove kao zubobolja. Ova bol može biti konstantna ili pulsirajuća, jaka ili slaba, može se pojavljivati češće ili tek samo ponekad, no u svakom slučaju radi se o problemu u usnoj šupljini koji treba riješiti.
Zašto zubi bole?
Zubobolja se pojavljuje iz više razloga, a najčešće su to bolesti zubi. Karijes, upala zuba, upala desni… Sve to može uzrokovati bol u zubu i onemogućiti nam normalno funkcioniranje tokom dana te spavanje tokom noći.
Jedan od simptoma dentalnih bolesti je upravo bol u zubu i kad se pojavi, to je jasan znak da nešto nije u redu i da biste trebali posjetiti stomatologa.
Zub također može boljeti i zbog traume, odnosno fizičkog oštećenja izazvanog mehaničkom silom. Oštećen ili puknut zub također treba što prije sanirati kako ne bi dolazilo do zubobolje te kako bi se zub zaštitio od razvoja zubnih bolesti.
Zubobolja može i proći sama od sebe, no nemojte se zavaravati da je problem nestao. Bol u zubima ne pojavljuje se bez razloga i svakako treba provjeriti o čemu je riječ te riješiti problem ako postoji.
Škripanje zubima u snu
Škripanje zubima u snu, poznato i kao bruksizam, česta je pojava koje ljudi uglavnom nisu svjesni. Škripanje zubima stvara velik pritisak na zube i oštećuje ih t emože uzrokovati bol u zubima i vilici. Ako ste se ikad ujutro probudili s ovakvim bolovima, velika je vjerojatnost da patite od bruksizma.
Uzroci zubobolje neće nestati i proći sami od sebe. Većinom dok bol traje postoji i zabrinutost, ali kad zub prestane boljeti, stvara se lažan osjećaj da je sve u redu, kao da ništa nije bilo.
Ovo može biti opasno te se s lakoćom zubni karijes ili bolest zubnog mesa može razviti unutar usne šupljine.
Kako spriječiti zubobolju?
Bolje spriječiti nego liječiti – ovo se definitivno može primijeniti na zubobolju. Zub neće boljeti ako je zdrav, kao i desni.
Pravilnim i redovitim održavanjem oralne higijene, uz redovite stomatološke preglede, vaši zubi ostat će zdravi, neće doći do razvoja bolesti zuba te nećete imati problema sa zuboboljom.
Pranje zubi minimalno dva puta dnevno i čišćenje zubnim koncem, uz ispiranje usne šupljine vodicom za usta, osigurat će da vaši zubi budu čisti i dezinficirani od bakterija.
Ako uz sve navedeno redovito idete zubaru, problema sa zuboboljom vjerojatno nikad nećete imati.
U suprotnom, riskirate čestu zubobolju, značajan razvoj dentalnih bolesti te čak i gubitak zuba.
Kako ublažiti zubobolju?
Ipak, često to nije slučaj te se zubobolja dogodi, i to često baš noću kad želimo spavati.
Čim do toga dođe, idealno bi bilo posjetiti stomatologa. Ponekad, nažalost, to nije moguće odmah, ako zub zaboli po noći ili tijekom vikenda.
U takvim situacijama možete si sami privremeno pomoći dok ne budete u mogućnosti otići u ordinaciju.
Tablete protiv bolova mogu vam pomoći i odagnati bol u zubima, no važno je uzimati ih strogo prema uputstvima, bez pretjerivanja i prekoračivanja dopuštene doze.
Hladan oblog nekoliko minuta s vanjske strane obraza također može ublažiti bolove u zubu, ali i oticanje tkiva, ako do toga dolazi.
U slučaju jače upale zuba ili zubnog mesa vaš stomatolog propisat će vam antibiotik. Izrazito je važno da nikakve antibiotike i druge lijekove ne uzimate sami na svoju ruku, nego isključivo prema uputi stomatologa.
Prirodni lijekovi protiv zubobolje
Prirodni lijekovi protiv zubobolje kroz povijest su se često koristili kod kuće, s manjim ili većim uspjehom.
Klinčić, odnosno ulje klinčića na bolan zub, te ispiranje usta slanom otopinom (slana voda) poznate su metode ublažavanja boli u zubima. Đumbir je također jedno od popularnih narodnih sredstava protiv zubobolje.
Naravno, nisu učinkoviti kao analgetici, no mogu poslužiti ako se želite riješiti zubobolje. Apliciranje prirodnih lijekova na bolni zub kad nemate drugog izbora može vam privremeno pomoći. Ipak, pravo rješenje nalazi se u stomatološkoj ordinaciji.
Što kad zubobolja ne prolazi?
Ako zubobolja ne prolazi, stvar je jasna – tada je potrebno obavezno se javiti stomatologu. Unatoč raznim navedenim metodama za ublažavanje boli u zubu, jedino stomatolog može pronaći pravi uzrok zašto do nje dolazi i otkloniti ga.
Zubobolje su nekim ljudima uobičajena stvar i oni odmah znaju što učiniti u slučaju da ih zaboli zub, no to je samo uklanjanje simptoma. Da do toga ne bi dolazilo, potrebno je ukloniti stvarni problem.
Što ako imam strah od zubara?
Strah od zubara nije rijetka pojava i često je uzrokovan neugodnim iskustvom u ordinaciji još u dječjoj dobi.
Ipak, današnja stomatologija znatno je napredovala i postupci liječenja zubi bezbolni su. Obavljaju se pod lokalnom anestezijom upravo kako vas ne boljeli i kako vaše iskostvo posjete stomatologu ne bi bilo neugodno i odbilo vas od stomatoloških pregleda.
Možete računati na to da će se svaki stomatolog koji drži do sebe pobrinuti da vam iskustvo u ordinaciji bude što ugodnije.
U nekim situacijama postoji i mogućnost sedacije rajskim plinom ili intravenoznim putem (svjesna sedacija gdje i dalje održavate interakciju s doktorom).
U svakom slučaju zubobolja se može liječiti, ali i spriječiti.
Najvažnije je da na prvo mjesto stavite svoje dentalno i opće zdravlje, a strah i bol nestat će u stomatološkoj ordinaciji.