fbpx

Važnost održavanje zdravlja zubi i usne šupljine

image

Zdravi zubi, osim što su i opći pokazatelj vašeg zdravstvenog stanja, jednako tako uvelike utječu na vaše samopouzdanje. Osmijeh je prvo što će druge osobe na vama primijetiti.

Nažalost, tijekom života naši zubi i usna šupljina izloženi su utjecajima hrane kao i konzumacije pića prilikom čega se može stvoriti plak na zubima, a nakon toga i razvoj karijesa i drugih raznih bolesti koje mogu nastati u usnoj šupljini, te je potrebno liječiti ih.

Ne moramo ni naglasiti koliko je važno bitno redovito i pravilno održavanje oralne higijene, te da je potrebno ovu naviku usvojiti od ranih nogu. Stomatološki pregled definitivno je ključna stavka održavanja oralnog zdravlja. Naravno, uz pravilno i redovito održavanje oralne higijene. Nije bez razloga da se preporučuje obavljati preventivni stomatološki pregled zubi i usne šupljine barem dva puta godišnje, odnosno svakih šest mjeseci.

Zašto je važno ići na preventivne preglede

Preventivni stomatološki pregledi

Čak i kada održavamo našu oralnu higijenu na visokoj razini, preventivni stomatološki pregled potreban je kako bi se moglo reagirati na prve znakove karijesa ili neke druge bolesti i sanirati ih u ranoj fazi. Obično dok mi sami osjetimo bol i da nešto nije u redu s našim zubima, karijes ili neka druga bolest najčešće bude već u poodmakloj fazi, te će liječenje potencijalno trajati dulje.

Stomatolog će puno bolje moći vidjeti zdravlje zubi, zubnog mesa, desni i događaju li se bilo kakve promjene na njima, što je velika prednost svakog stomatološkog pregleda. Na primjeru naše ordinacije na području Čazme, možemo reći kako sve veći broj osoba razumijeva koliko je važan preventivni stomatološki pregled dva puta godišnje, te da nam zapravo najveći broj osoba dolazi iz Zagreba, Ivanić grada, Bjelovara te ostalih mjesta unutar Bjelovarsko- bilogorske županije.

Zanimarivanje pregleda vaših zubi može dovesti do ozbiljnih stomatoloških problema i bolesti kao što su karijes, parodontoza, ispadanje i slabljenje zubi i razne druge bolesti usne šupljine i zubnog mesa, stoga ni ne čudi zašto je naglasak upravo na preventivnom pregledu.

Kada otići na stomatološki pregled

Pregled u stomatološkoj ordinaciji

Kada su u pitanju djeca potrebno je posjetiti stomatologa i doći na pregled kada dijete krene dobivati prve zubiće.

Vaš stomatolog će napraviti detaljni pregled, pratiti stanje zubi vašeg djeteta, a osim toga će pomoći i da vaše dijete kasnije ne razvije strah od stomatološkog pregleda i stomatologa čime se smanjuju šanse za zanemarivanje oralne higijene što je odlično. Nakon detaljnog pregleda vaš stomatolog će odrediti koliko bi ga ubuduće trebali posjećivati.

Koliko često treba ići na stomatološki pregled

Također, stomatološki pregled kao što smo ranije naveli potrebno je obavljati svakih šest mjeseci preventivno, odnosno po potrebi; ukoliko osjetite bilo kakvu bol ili neugodu u vašoj usnoj šupljini.

Preventivni stomatološki pregled potpuno je bezbolan, kao i najveći dio liječenja, zahvaljujući korištenju anestezije, te suvremene tehnologije. Ova činjenica definitivno ide u prilog stomatološkog pregleda obzirom da najveći broj osoba koje ne odlaze redovito stomatologu kao razlog za isto najčešće navode strah od boli.

Zahvaljujući novim tehnologijama, razloga za strah više nema obzirom da nam je cilj svaki pregled, ali i svako liječenje pacijenta obaviti potpuno bezbolno i naravno pravovremeno.

Kako izgleda preventivni pregled zubi

Pregledom zubi stomatolog gleda postoje li karijesne lezije ili neka druga bolest. Uz pregled zubi, pregledava se i stanje zubnog mesa i desni, a ukoliko je potrebno i započeti s liječenjem zubi, te ovisno o potrebi vas savjetovati o sljedećim koracima.

Što ako imate strah od stomatologa

Strah od stomatološkog pregleda jedan je od najčešćih, i zapravo nemate toliki strah od stomatologa, koliko osobe bude strah boli. Svaki stručni stomatolog će ovakvu situaciju iskoristiti na način da prvo razgovara s vama, objasni vam što će se raditi, kako izgleda preventivni stomatološki pregled i što na njemu možete očekivati.

Sami strah od pregleda može vrlo negativno utjecati na zdravlja vaših zubi i desni, kao i usne šupljine; što može dovesti do produženja vašeg liječenja i stvoriti vam dodatne komplikacije.

Stoga ni ne čudi da svaki stomatolog, pa tako i u našoj ordinaciji u Čazmi konstantno podsjećamo na važnost preventivnih stomatoloških pregleda i napominjemo kako su gotovo svi procesi liječenja u ordinaciji za vas potpuno bezbolni. Jednako tako, ukoliko imate strah, uvijek preporučamo da prvo razgovaramo kako bi se tijekom pregleda osjećali ugodno u ordinaciji.

Jednako tako i kako bismo vas potaknuli na redovite stomatološke preglede i brigu o vaših zubima i zdravljem desni. To je najmanje što možete učini za zdravlje vaših zuba, a vaš stomatolog bit će vam zahvalan.

Posljednje objave

blog image

Održavanje oralne higijene

Briga o zubima i njihovom zdravlju počiva na dva važna stupa. Prvi je redovito posjećivanje stomatologa, odnosno obavljanje stomatoloških pregleda najmanje dva puta godišnje, a po potrebi i češće. Drugi je oralna higijena, odnosno redovito pranje i čišćenje zubi i usne šupljine. Sve što trebate znati o higijeni zubi i usne šupljine saznat ćete u […]

blog image

Zubobolja

Zubi ponekad mogu zaista jako boljeti. Zubobolja je zbilja neugodna i bolna pojava koja ne samo da nam može poremetiti cijeli dan, nego nas može lišiti sna cijelu noć. Malo što nam može stvoriti nelagodu i bolove kao zubobolja. Ova bol može biti konstantna ili pulsirajuća, jaka ili slaba, može se pojavljivati češće ili tek […]

blog image

Čišćenje zubnog kamenca

Zubni kamenac lako je primijetiti. Ove tamne naslage na zubima vrlo su neprivlačne i značajno narušavaju estetiku zubi. Ipak, kamenac nije samo estetski problem. Stvaranje zubnog kamenca i njegovo netretiranje mogu biti izuzetno opasni po zube i zubno meso. Što je zubni kamenac? Zubni kamenac tvrdokorna je naslaga plaka i bakterija na zubima koju nije […]

Stomatolog - Dr. Katarina Anic Zirdum

Autor članka

Katarina Anić Zirdum

dr.dent.med

Imate upita?