fbpx

Snimanje zubi

image

Snimanje zubi danas se obavlja uz digitalni ortopan. Digitalni ortopan zapravo je 2D snimka putem koje se preproducira maksilofacijalnu regiju, uključujući i temporomandibularne zglobove (TMZ).

Ortopan zubi, odnosno snimanje ortopana, je osnovna dijagnostička metoda u stomatologiji, te je iznimno moćan alat koji stomatolozima pruža detaljan uvid u zdravlje čitave usne šupljine pacijenta.

Zubni rendgen često se može vidjeti i unutar samih stomatoloških ordinacija, posebno iz razloga jer je riječ o temeljnom alatu u gotovo svim stomatoloških procesima, te svakako njegovim korištenjem se uvelike skraćuje vrijeme liječenja.

Zašto ortopan

Zubni rendgen - snimanje zubi

Ono što je ovdje svakako vrlo važno za naglasiti je da je ortopan, odnosno zubni rendgen vrlo čest prilikom prvog posjeta stomatologu kako bi se uz pomoć snimanja čitave čeljusti mogla jasno vidjeti kompletna situacija svih zubi, tako da se uz njegovu pomoć vrlo lako uočiti bilo kakav eventualni patološki proces.

Digitalni ortopan svakako je jedan od temeljnih i ključnih pregleda za dijagnosticiranje bilo kakvih promjena unutar usne šupljine, ali se također koristi i prilikom dijagnosticiranja potrebe za bilo kakvom stomatološkom terapijom.

Koliko traje snimanje?

Ovdje bismo naglasili kako je snimanje ortopana vrlo brz i efikasan postupak koji koriste svi stomatolozi. Uz napredak tehnologije zračenja prilikom samog snimanja uspješno su dovedena na minimum. Kao primjer može se navesti da se ionizirajuće zračenje prilikom jednom snimanja ortopana može usporediti kao dva sata leta zrakoplovom.

Zračenja kod snimanja su zaista danas svedena na minimum, te nema straha od negativnih posljedica. Naravno, kod trudnoće, to je svakako potrebno naglasiti prije samog zračenja i snimanja ortopana.

Prilikom snimanja potrebno je mirovati, kako bi snimak bio zadovoljavajući, odnosno kako bi se lijepo mogle vidjeti sve strukture unutar usne šupljine, kao i eventualne “anomalije” ili potreba za određenom stomatološkom terapijom. Rendgen zubi traje otprilike nekoliko minuta, dok se snimak može dobiti putem maila, poslati direktno stomatologu, ali također se snimka može preuzeti i na CD-u.

Primjene u različitim granama stomatologije

rtg snimka zubi

Snimak ortopana primjenjuje se zaista u različitim granama stomatologije. Primjerice, u restaurativnoj stomatologiji i općoj stomatologiji – endodonciji a snimke ortopana služe prilikom otkrivanja, te praćenja karijesa, trauma kao što su i ostale patološke promjene unutar usne šupljine.

U ortodonciji, snimka zuba se koristi kako bi se uz pomoć snimke čeljusti mogao utvrditi status usne šuljine, zubi i pripadajućih struktura. Ovakva snimka zuba neophodan je prilikom prvom pregleda kod ortodonta.

Kod parodontologije omogućuje dijagnosticiranje razine kosti oko zuba, postojanje parodontitisa, parodontnih džepova te praćenje brzine razvoja i napretka bolesti kao i uspješnost liječenja. Stoga je ortopan iznimno vrijedan alat u stomatologiji, a uz to je i razina zračenja na minimalnim razinama uz pomoć današnje moderne tehnologije.

Uz snimak zuba često se može raditi i koristiti mala intraoralna snimka, a kod kompliciranijih slučajeva i trodimenzionalne CBCT snimke koje omogućuju detaljan pregled korijena svakog zuba.

Uz spomenuto, snimak čeljusti, odnosno rendgen zuba potrebno je napraviti prije vađenja zuba ili operativnog zahvata – oralnoj kirurgiji.

Mogu li svi snimati ortopan?

Dentalna stomatologija danas je toliko napredovala, stoga ovaj alat radiologije mogu koristiti odrasli, ali i djeca.

Snimanjem strukture dječjih zuba može se predvidjeti:

  • redoslijed nicanja zubi,
  • potreba za vađenjem nekih zuba kao i
  • manjak zametaka trajnih zuba

Naravno, prije samog snimanja potrebno je napraviti konzultaciju sa stomatologom kako bi se utvrdilo što je potrebno napraviti, odnosno je li ortopan potreban, ili je moguće napraviti malu snimku zubi.

Važnost snimanja zubi

Danas snimka čeljusti, odnosno rendgen zuba neizostavan je i moćan alat u suvremenoj stomatologiji, te omogućava lakše, brže i pouzdanije postavljanje dijagnoze te sigurnije planiranje stomatološke terapije.

Ova prednost, osim što je važna stomatolozima prilikom definiranja idealne stomatološke terapije, također je vrlo važna i pacijentima obzirom da se uz pomoć snimke prije može dati potrebna terapija, što u konačnici dovodi i do ranijeg izliječenja.

Dentalna medicina danas je iznimno napredovala, a zubni rendgen je njezin vrlo važan element. Uz to, snimak zubi preporuča se napraviti svakih nekoliko godina preventivno. Na taj način uz pomoć snimke, za slučaj bilo kakvih promjena unutar usne šupljine moći će se reagirati na vrijeme.

Posljednje objave

blog image

Održavanje oralne higijene

Briga o zubima i njihovom zdravlju počiva na dva važna stupa. Prvi je redovito posjećivanje stomatologa, odnosno obavljanje stomatoloških pregleda najmanje dva puta godišnje, a po potrebi i češće. Drugi je oralna higijena, odnosno redovito pranje i čišćenje zubi i usne šupljine. Sve što trebate znati o higijeni zubi i usne šupljine saznat ćete u […]

blog image

Zubobolja

Zubi ponekad mogu zaista jako boljeti. Zubobolja je zbilja neugodna i bolna pojava koja ne samo da nam može poremetiti cijeli dan, nego nas može lišiti sna cijelu noć. Malo što nam može stvoriti nelagodu i bolove kao zubobolja. Ova bol može biti konstantna ili pulsirajuća, jaka ili slaba, može se pojavljivati češće ili tek […]

blog image

Čišćenje zubnog kamenca

Zubni kamenac lako je primijetiti. Ove tamne naslage na zubima vrlo su neprivlačne i značajno narušavaju estetiku zubi. Ipak, kamenac nije samo estetski problem. Stvaranje zubnog kamenca i njegovo netretiranje mogu biti izuzetno opasni po zube i zubno meso. Što je zubni kamenac? Zubni kamenac tvrdokorna je naslaga plaka i bakterija na zubima koju nije […]

Stomatolog - Dr. Katarina Anic Zirdum

Autor članka

Katarina Anić Zirdum

dr.dent.med

Imate upita?